امواج مغزی

همانگونه که قبلاٌ بیان گردید تاکنون پنج مرحله فرکانس مغزی شناخته شده است :

 • ·   مرحله فرکانس دلتا ِ DELTA  - این مرحله مرحله ایست که ذهن با ژرف ترین مرحله خواب همراه است و مرحله تهذیب یا دوباره تولید شدن است ، فرکانس امواج یا طول موج دراین مرحل عبارتست از 0-4 هرتز در ثانیه .
 • ·   مرحله تتا THETA-  4-8 هرتز  - این مرحله سطحی است که ذهن مابین خواب و بیداری است ، کاملاٌ خواب نرفته اما در واقع چندان هم هوشیار نیست ، در این مرحله فعالیت ذهنی بسیار کند است ، این مرحل آغاز مرحله خلسه است .

در مرحله تتا بیشترین تمایل به پذیرش القائات فراهم می آید ، تصورات ذهنی برق میزند ، الهامات و حافظه های قدیمی فراموش شده به ذهن خطور میکند .

مرحله تتا میتواند بهترین حالت مدی تیشن باشد ، احساس پرواز کردن ، پریدن و... سبک شدن ونظر باینکه این حالت حالت نادری است ممکن است در این حالت افراد احساس کنند که ذهن و تصوراتشان از مرز بدن و جسمشان فراتر و گسترده تر شده است .

بعظی از افراد خود شیفته مذهبی در این حالت خود را در ارتباط با کائنات و قدوسین میپندارند و تصور نازل شدن وحی میکنند  وبگونه ای دگرگون میشوند .

در این حالت قادر نخواهید بود ذهن را برروی موضوعی خاص متمرکز کنید ویا حتی دنبال کردن مکالمات نیز مشکل است .

     *    مرحله آلفا Alfa  8-12 هرتز – یک مرحله ریلکس و آرامش کامل است ، فرد در این مرحله    

 احساس آرامش میکند ، احساس مرکزیت و صلح با جهان را در خود میبیند .

در این مرحله است که شما میتوانید متعالی ترین ایده ها را دریافت کنید ، هوشیاری گسترش می یابد ، انرژی های خلاق تازه شروع به شگفتن می نماید ، واهمه ها و ترس ها کمرنگ و ناپدید میگردد ، احساس آزادی خیال و آرامش و شعف پدیدار میگردد .

      * SMR) ) Sensor Motor Response یا مرحله Low Beta Brain Waves

مرحله

موتور حساسیت حسی یا امواج زیر طول موج بتا  12-16 هرتز .

این مرحله امواج مغزی احساس وجود یا حضور شخص در زمان حال بودن را با تمرکز بر آرامش و فعال کردن قابلیت توجه در شخص را بوجود می آورد .

( زمان حال (اکنون ) تنها زمان حس آرامش کامل است ، زیرا به گذشته اندیشیدن ممکن است همراه با افسوس و اندوه یا هیجان و شادی باشد و به آینده اندیشیدن همیشه همراه با هیجان و نگرانی است و فقط زمان حال است که آرامش را به ارمغان می آورد )

     *   مرحله بتا BETA    16-20 هرتز – مرحله بتا بطور عادی در جریان است ، این مرحله،    

مرحله هوشیاری آگاهانه است که ما روز بروز تجربه میکنیم .

زمانی که امتحانی را میگذرانید یا ورزش میکنید یا در حال بحث کردن یا معرفی موضوعی هستید ، مسئله و مشکلی را تجزیه تحلیل میکنید ، اطلاعاتی را ساماندهی میکنید یا فعالیت های دیگری که نیاز به تمرکز فکر بر آن لازم است را انجام میدهید امواج بتا ظهور میکند .

امواج بتا زمانیکه بصورت منطقی فکر میکنیم یا در مراحلی که به حل مشکلاتی میپردازیم یا انگیزه های خارجی را کنترل میکنیم فعال میگردد .

اما بهترین امواج مغزی جهت مدی تیشن و هیپنوتیزم امواجی فی مابین امواج آلفا 8-12 هرتز و امواج تتا 4-8 هرتز است .

در این مرحله ذهن آگاهانه هوشیار است و همه اطلاعاتی را که در زمان هیپنوتیزم میشنود بخاطر دارد ، در عین حال با ضمیر نا خود آگاه خود نیز در ارتباط است .

در مرحله ای فی مابین ارتباط با خارج اما کاملاٌ در مرحله خواب هیپنوتیزم نیست ، گرچه بدن کاملاٌ در حال آرامش است ذهن ومغز در حالت خلاقیت بیشتر و هوشیاری و ذکاوت عمیق تر در این مرحله است .

درک کاملاٌ باز است در عین حال فرد در بیشترین حالت پذیرش الهام بوده و ممکن است حافظه و خاطرات قدیمی فراموش شده را تجربه کند .

     این مرحله تتا – آلفا  است که برنامه های جدید وسیله ذهن نا خود آگاه بسادگی مورد پذیرش     

     قرار میگیرد .

     گروهی بسادگی و سهولت به این مرحله میرسند و عده ای برای رسیدن به این مرحله زمانی طولانی تر نیاز دارند .

   چگونه شما میتوانید بفهمید که به این مرحله رسیده اید در واقع این مطلب مربوط به احساسات جسمی ای است که در مورد آن در بالا شرح دادیم بر میگردد .

  در اینجا میخواهم سئوال دوم خود را مطرح کنم که بکرات از طرف افراد مطرح میگردد .

  من هیپنوتیزم میشوم ؟ یا بعبارت دیگر    من هیپنوتیزم نمی شوم یا فکر نمیکنم  من به مرحله هیپنوتیزم برسم یا کسی نمی تواند مرا هیپنوتیزم کند زیرا من قدرت روحی فوق العاده ای دارم .

  همه این سئوالات اساساٌ یک معنا میدهد و جواب آن اینست که متاسفانه شما هنوز درک کاملی از اینکه هیپنوتیزم چیست ندارید .

مروری به گذشته بکنیم ، آیا آنچه را که در مورد تعریف هیپنوتیزم بیان کردیم را بخاطر دارید ، آن حقیقتی را که گفتیم :

هیپنوتیزم یعنی حالت افزایش پذیرش پیشنهادات .

پیرو آن گفته میافزائیم که حالت تتا بهترین حالت افزایش پذیرش پیشنهادها یا القائات میباشد و حالت آلفا پل رسیدن به مرحله تتا است ، در واقع مرحله آلفا مرحله انتقال به مرحله تتا است ، مرحله ای که در عین حال بیشترین ذهنیت هوشیار اندیشه را در بر دارد .

مرحله ای که بدقت محتویات تفکرات حالت خلسه خود را بیاد می آورید و در واقع هرروز دو بار این مرحل را در زندگی عادی طی میکنید .

یکبار زمانیکه صبح برای اولین مرتبه از خواب بر میخیزید و بار دیگر زمانیکه در شب برای خواب به بستر میروید .

بنا براین جواب این  سئوال شما که آیا هیپنوتیزم میشوم یا خیر به سادگی در ارتباط قرار گرفتن در این دو مرحله است .

در اینجا بی حاصل نمیدانم که بعنوان مقدمه ورود به مراحل هیپنوتیزم و آشنائی عملی بیشتر با حالات اولیه خلسه در مبامباحث بعدی روش ایجاد آرامش یا ریلکس شدن و روش صحیح تنفس در مدیتیشن و خود هیپنوتیزم را بیان کنیم .


Relaxation  آرامش و نتایج آن

در هنگام رلکسیشن یا ایجاد آرامش ممکن است حالات زیر اتفاق بیفتد :

 • ·        ضربان قلب آرام تر شود .
 • ·        فشار خون افت کند
 • ·        نسبت تنفس (دفعات تنفس ) کوتاه شود
 • ·        نیاز به اکسیژن کاهش یابد
 • ·        جریان خون در ماهیچه های اصلی افزایش یابد
 • ·        کشش عضلانی در ماهیچه ها کاهش یابد

توضیحاٌ ایجاد آرامش یا مدیتیشن عملی بسیار ساده است و قرار نیست برای ایجاد آرامش حالت خاصی اتفاق بیفتد.

فقط رسیدن به آرامش به چند شرط نیاز دارد که به شرح زیر  خلاصه میشود :

 قرار گرفتن در محلی آرام و بدون مزاحم

بستن چشم ها به آرامی

 تمرکز

 یا نیاندیشیدن به هیچ چیز یا بر عکس اندیشیدن به حال و توجه به حالات خود

 مثلاٌ حالت تنفس خود ، شمارش ضربان قلب ، توجه به اندام ها وغیره

و در یک کلمه از گذشته و آینده بریدن و از حال لذت بردن برای چند دقیقه

 این راز رسیدن به آرامش درون است به همین سادگی و به همین پر ارزشی . که در هر حال و هر زمان امکان پذیر است ولی زندگی ماشینی وسرعت و حرص آینده ما را از زندگی در اکنون غافل کرده است .

تمام استرس ها ، نگرانی ها ، تنش ها و بیماریهای روحی و جسمی حاصل فراموش کردن ((( در لحظه بودن ))) و ((لحظه ای هرچند کوتاه در طی روز در زمان حال بودن )) است .

شما میتوانید فوائد ونتایج آرامش را در هر زمان که مایلید تجربه کنید .

زمانهای بی شماری در زندگی شما اتفاق افتاده است که نیاز به دورشدن از موقعیتی که در آن قرار دارید که همراه با استرس بوده است را داشته اید .

با ایجاد آرامش نتایج شگفت انگیز این آرامش روزانه را بدست آورید .

البته یک راه دست یابی به آرامش گوش کردن به یک آهنگ ملایم بدون کلام است ، اما در واقع راز رسیدن به آرامش شستن چشمها و نگاهی بگونه ای دیگر است .

اگر روزی کسی فریاد بکشد هی مرد، های خانم ، با این سر عت کجا ؟ یک لحظه بایست و به باران نگاه کن ، سنگ فرش خیابان را بشمار ، در لابلای برگ درختان خیابان بدنبال پرنده بگرد ، به قطره های فرو ریخته این فواره میدان نگاه کن و.... مسلم بدانید درس بزرگی بشما داده است یعنی نگاهی که به جهان داری عوض کن و بجای بدنبال آنچه که نیست بگردی به جستجوی  آنچه که هست بگرد و از حال لذت ببر .

اما اگر صرف وقت ، وقتی را که بیهوده بدنبال استرس ها هدر میدهید برای روزی ده تا سی دقیقه و بهتر دو پانزده دقیقه در روز دارید این روش ساده را پیشنهاد میکنیم .

( البته روشهای مختلف مدیتیشن در بخش آرامش درون به تفصیل آمده است اما در زمان ترجمه این مقاله حیفم آمد این بخش را حذف کنم )

اول باید متذکر  گردیم گرچه بارها متذکر گردیدیم  که برای رسیدن به آرامش و انجام این تمرینات قرار نیست هیچ اتفاق فوق العاده و غیر منتظره ای انچنان که بسیاری تصور میکنند بوقوع به پیوندد ،

رسیدن به آرامش یعنی زندگی در لحظه اکنون چرا که اندیشیدن به گذشته یا برنامه ریزی برای آینده هردو همراه با افسوس و تشویش و نگرانی است در حالیکه قرار گرفتن در حالت حال (اکنون ) هیچ نوع افسوس و تنشی نداشته و همراه با آرامش کامل است .

باید فرا گیرید چگونه بطور روزانه حد اقل دو بار در روز هر بار حد اقل 15 دقیقه در زمان حال زندگی کنید .

کافی است در محلی آرام در خانه یا در بیابان بنشینید و تمرین کنید که حتی به نفس های خود نیز فکر نکنید ، یکی از علائم ریلکس بودن آرام شدن شیوه تنفس است یا بر عکس با تلاش برای تنفس آرام و عمیق میتوانید جسم خود را وادار به آرامش کنید .

برای رسیدن به آرامش تمام آنچه را که باید انجام دهید در 9 مرحله زیر خلاصه میشود :

اما قبل از بستن چشمان خود مطالب زیر را بدقت بخوانید .

 

تنفس  BREATHING    

 • ·        چشمان خود را به آرامی ببندید
 • ·        به تنفس خود توجه کنید
 • ·        یک دست را روی سینه و دست دیگر را روی شکم قرار دهید
 • ·        روی حرکات شکم خود تمرکز کنید ، زمانیکه نفس را به درون میدهید شکم شما شبیه بادکنک باد میکند
 • ·        سعی کنید فقط شکم شما حرکت کند از حرکت سینه خود خودداری کنید
 • ·        حال طی 7 شماره به آرامی هوا را به درون ریه ها بدمید
 • ·        نفس خود را 4تا 5 شماره حبس کنید
 • ·        باز دم خود را طی 10 تا 12 شماره به ارامی خارج کنید
 • ·        این مراحل را حد اقل سه بار تکرار کنید

اگر هر زمان احساس گیجی یا ناراحتی گردید چند دقیقه به خود استراحت دهید و دوباره تمرین را ادامه دهید .

اگر تمایل به عمیق تر کردن آرامش خود دارید ، بسادگی کافی است به قسمت های بدن خود ، پاها  ، دست ها ، سینه ، گردن ، سر و... توجه کرده و بترتیب در مورد آرامش هر قسمت فکر کنید ( کار ساده ای است )

از فرق سر شروع کنید و به ده قسمت بدن توجه کنید .

1)  سر 2) گردن 3) شانه ها 4) بازوها 5) دست ها 6) سینه 7) شکم 8) کفل 9) پاها (ران و ساق ) 10 پنجه و کف پا

در هر قسمت حدود ده ثانیه تا یک دقیقه فکر کنید ، میتوانید هر قسمت را در ذهن خود به تصور در آورید و یا فقط فکر به آرامش آن قسمت کنید ، کافی است چند بار به خود تلقین کنید که مثلاٌ دست من آرام یا بی حس شده است و سپس به سراغ قسمت دیگر بروید ، شانه های من ریلکس شده است و همینطور .